Policja nie chce wypłacić odszkodowania rodzinie policjanta, który zginął na służbie

Doczekają się sprawiedliwości po 20 latach?

Od 20 lat rodzina pana Jakuba czeka na sprawiedliwość i na rekompensatę za jego śmierć. Młody policjant zginął podczas pościgu za pijanym kierowcą. I chociaż był na służbie i na służbie zginał, policja nie chce wypłacić odszkodowania. Zadośćuczynienia za śmierć Jakuba jego rodzina będzie domagać się w procesie cywilnym. Za sprawą kancelarii brokera ubezpieczeniowego Marshal do sądu trafił już pozew.
Piątek, 27 listopada 1998 roku, to był zwyczajny dzień na służbie w I Komisariacie Policji Warszawa-Powiśle. A w zasadzie noc… Funkcjonariusze Jakub (23 lata) i Tomasz (24 lata) patrolowali ulice Warszawy.

Pechowa służba

Około godz. 4 nad ranem rozpędzona Alfa Romeo wyprzedziła radiowóz. Na pomoc wezwano wszystkie jednostki. Rozpoczął się pościg niczym z gangsterskich filmów. Alfa pędziła ulicami Warszawy z prędkością 170 kilometrów na godzinę. Uciekinier nie zwracał uwagi na żadne przepisy. Przejeżdżał skrzyżowania na czerwonym świetle, hamował, przyspieszał gwałtownie. Nie zatrzymywał się, mimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych… Pierwszy dogonił zbiegów nieoznakowany Polonez, którym kierował Tomasz. Ale na Wisłostradzie, na łuku drogi, koła straciły przyczepność, samochód wypadł z trasy. Radiowóz uderzył w latarnię. Kierowca, Tomasz, zmarł następnego dnia rano. Jakub, który siedział od strony pasażera, doznał ciężkich obrażeń głowy i mózgu. Trafił do szpitala MSWiA w Warszawie. Nie odzyskał już przytomności. Zmarł 4 grudnia 1998 roku… Dla rodziców i rodzeństwa Jakuba, którzy byli z nim bardzo zżyci, jego nagła śmierć była szokiem. Niedługo przed tragedią przeprowadzili się wszyscy z zachodniopomorskiej wsi do Warszawy, bo Jakub dostał tu pracę jako policjant. Byli z niego dumni. Tragicznie zakończona służba, to jednak dopiero początek koszmaru jego rodziny.

Nie ma winnych, nie ma odszkodowania

Sprawa karna dotycząca wypadku ciągnęła się 15 lat… Pierwszy wyrok zapadł w 2001 roku. Kierowca Alfy został skazany za spowodowanie wypadku na 7,5 roku więzienia. Na 10 lat sąd zabrał mu prawo jazdy. Wyrok był nieprawomocny. Po apelacji sprawa wróciła do prokuratury, w 2004 roku cofnięto nowy już akt oskarżenia do uzupełnienia. Dwa lata później – to samo! Czwarty akt oskarżenia trafił do sądu dziesięć lat po tragicznym wypadku. W 2011 roku zapadł taki sam wyrok skazujący, który obarczył winą za wypadek kierującego Alfą. Jednak i ten wyrok uchylono. W końcu w 2013 roku sąd ostatecznie go uniewinnił. A to oznacza, że mógł domagać się od Skarbu Państwa odszkodowania za niesłuszne aresztowanie, w sumie ponad dwa lata. Tymczasem rodzina funkcjonariusza, który zginął na służbie, nie znalazła wsparcia w komendzie stołecznej policji, choć wydaje się to oczywiste.

– W przypadku funkcjonariuszy, którzy zginęli na służbie w katastrofie smoleńskiej, nikt nie miał wątpliwości, że rodzinom należy się zadośćuczynienie – mówią rozżaleni bliscy tragicznie poległego policjanta.
Państwo uznało co prawda jego poświęcenie służbie. Pośmiertnie prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Zasługi za Dzielność. Ale czy ta symboliczna pamiątka ma wystarczyć za przerwane młode życie policjanta?

Rodzina walczy o sprawiedliwość

W odpowiedzi na wezwanie do zapłaty odszkodowania za śmierć ich syna i brata, rodzina Jakuba usłyszała od policji stanowcze: NIE. Policja nie uznaje roszczenia, twierdzą, że jest bezzasadne. Skarb Państwa dobrowolnie nie chce zapłacić odszkodowania. Rodzina zadośćuczynienia za śmierć Jakuba będzie domagać się w sądzie. Nadzieja na sprawiedliwy finał sprawy pojawia się w procesie cywilnym. Pozew trafił już do sądu. Zdaniem prawników roszczenia bliskich opiewające na kilkaset tysięcy zł są zasadne.. Pojazd, którym jechał pan Jakub należał do Skarbu Państwa. Policjant podróżował służbowo, a wypadek miał bezpośredni związek ze służbą, co potwierdziła powołana przez komendanta komisariatu Warszawa-Powiśle komisja.

– To nie tragicznie zmarły policjant ponosi winę za wypadek. Odpowiedzialność za zdarzenie drogowe i w konsekwencji śmierć policjantów pośrednio oczywiście spoczywa także na kierującym Alfa Romeo, za którym toczył się pościg, jakkolwiek prawomocnym wyrokiem sądu został uniewinniony. Jednak pośredni związek nie pozwala przypisać odpowiedzialności cywilnej uciekającemu w związku z ruchem jego pojazdu. Bezpośrednią przyczyną był jednak ruch pojazdu policyjnego, w celu uniknięcia zderzenia ze ściganym samochodem, który raptownie przed nim zahamował zjechał ze środkowego na prawy pas ruchu i w czasie wykonywania tego manewru stracił panowanie nad pojazdem, który podbiwszy się na krawężniku uderzył w słup latarni ulicznej. To zaś pozwala przypisać odpowiedzialność cywilną Policji, jako posiadaczowi pojazdu, – tłumaczy adwokat Ilona Kwiecień , reprezentująca rodzinę tragicznie zmarłego policjanta.

Niebawem sprawa trafi na wokandę Sądu Okręgowego w Warszawie – sygn. akt: lI C 336/17
(PXL)

Ostatnie wpisy

Kategorie

Kategorie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, a my postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Kredyty frankowe

Spłacasz kredyt już wiele lat a wciąż zadłużenie ogromne? Wypłacono Ci kwotę kredytu w złotówkach a przez kursy walut wciąż nie wiesz na czym „stoisz”? Prowadzimy sprawy Frankowiczów przeciwko bankom, które oferowały kredyty indeksowane lub denominowane do CHF (lub innej waluty). Ale także weryfikujemy niezasadnie pobrane opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu, sprzedaż produktów niedopasowanych do zdolności kredytowej i wymuszenie zakupu produktów powiązanych.

BEZPŁATNA ANALIZA! Indywidualne podejście! Dopasowane do sytuacji zasady wynagradzania.

Nie stać cię na pokrywanie kosztów w trakcie sprawy? Brak Ci środków na leczenie? Jeśli nie jesteś pewien czy możemy Ci pomóc – po prostu zadzwoń do nas 801 08 07 66 lub napisz maila.

Windykacja

Kontrahent, zleceniodawca nie płaci? Zajmiemy się tym – od etapu polubownego, przez postępowanie sądowe po egzekucję komorniczą. Ustalimy jego następców prawnych, zweryfikujemy odpowiedzialność członków zarządu.

Nie stać cię na pokrywanie kosztów w trakcie sprawy? Brak Ci środków na leczenie? Jeśli nie jesteś pewien czy możemy Ci pomóc – po prostu zadzwoń do nas 801 08 07 66 lub napisz maila.

Ubezpieczenia na życie

Odmowa wypłaty świadczenia w przypadku śmierci, poważnego zachorowania? Bank windykuje zaległość z kredytu hipotecznego, a ubezpieczyciel odmawia zapłaty z umowy ubezpieczenia sprzedanej przez bank przy zawarciu kredytu? Pobrano od Ciebie wysoką opłatę likwidacyjną przy rezygnacji z umowy ubezpieczenia z funduszem kapitałowym? Bardzo często niezasadnie, z naruszeniem praw konsumenta.

Nie stać cię na pokrywanie kosztów w trakcie sprawy? Brak Ci środków na leczenie? Jeśli nie jesteś pewien czy możemy Ci pomóc – po prostu zadzwoń do nas 801 08 07 66 lub napisz maila.

Szkody w mieniu (m.in. autocasco, nieruchomości, szkody w transporcie)

Szkoda całkowita w autocasco i małe odszkodowanie? Wypłata za zniszczony budynek dużo niższa niż kosztorys ekipy remontowej? Wezwanie do pokrycia kosztów uprzątnięcia autostrady po wypadku twojej ciężarówki?  Weryfikujemy szkody z ubezpieczeń które sam kupiłeś jak i roszczenia innych podmiotów, które można pokryć z Twojej polisy OC.  

Nie stać cię na pokrywanie kosztów w trakcie sprawy? Brak Ci środków na leczenie? Jeśli nie jesteś pewien czy możemy Ci pomóc – po prostu zadzwoń do nas 801 08 07 66 lub napisz maila.

Inne wypadki: produkty niebezpieczne, usługi paramedyczne, upadek drzewa, poślizgnięcie...

Zajmujemy się także innymi wypadkami, spektrum tych spraw jest tak szerokie, iż trudno je wymienić. Mamy tu zarówno produkty niebezpieczne np. poparzenia środkami chemicznymi (poparzenie przełyku u dziecka które otworzyło tzw. Kreta), zatrucia skażoną woda mineralną, oparzenia w zapaleniu ładowarki do telefonu, oparzenia od skarpet złuszczających, jak i poślizgnięcia na oblodzonym chodniku, upadki drzewa, wciągniecie części ciała przez maszyny, schody ruchome, uszkodzenia niezabezpieczonym nożem na wystawie w sklepie, podanie leków, pobicie …

Nie stać cię na pokrywanie kosztów w trakcie sprawy? Brak Ci środków na leczenie? Jeśli nie jesteś pewien czy możemy Ci pomóc – po prostu zadzwoń do nas 801 08 07 66 lub napisz maila.

Wypadki w rolnictwie

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu, iż rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne muszą posiadać ubezpieczenie OC,  a nawet jeśli nie mają go – to odpowiedzialność spoczywa na UFG. Pogryzienie przez psa, kopnięcie krowy, obrażenia od maszyny rolniczej, upadek z drabiny i wiele innych to wypadki za które można uzyskać stosowne odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę. Zarówno jeśli wykonywałeś pracę, jak i gdy jesteś osobą bliską rolnikowi. Wtedy kiedy doznałeś uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub jeśli zginął Twój bliski.  Także, jeśli wypadek miał miejsce wiele lat temu. Weryfikujemy stare decyzje, ugody, renty. 

Nie stać cię na pokrywanie kosztów w trakcie sprawy? Brak Ci środków na leczenie? Jeśli nie jesteś pewien czy możemy Ci pomóc – po prostu zadzwoń do nas 801 08 07 66 lub napisz maila.

Błędy medyczne

Nie przyjęto cię do szpitala, nie dokonano właściwej diagnozy lub zaniechano jej, nie wdrożono leczenia w odpowiednim czasie lub adekwatnie  do wiedzy medycznej, zakaziłeś się w szpitalu, nie wdrożono profilaktyki np. p. zakrzepowej? Twoje dziecko doznało szkody przy porodzie wskutek zaniechań w opiece? Jak wielu naszych klientów masz prawo do odszkodowania, zadośćuczynienia, renty – za błąd diagnostyczny, terapeutyczny, organizacyjny, techniczny. Za uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia, przewlekłość leczenia i dodatkowe powikłania, za śmierć osoby bliskiej ale także naruszenie praw pacjenta jak np. prawo do informacji.  Prowadzimy sprawy kompleksowo – w tym z organizacją postępowania przed Komisja ds. Zdarzeń Medycznych, wobec szpitali, lekarzy i innych placówek medycznych oraz ich ubezpieczycieli. Weryfikujemy opinie biegłych,  co bardzo ważne w sytuacji gdy środowisko nie chce potwierdzić błędu w swojej branży. Zapewniamy wsparcie w procesach karnych i dyscyplinarnych.       

Nie stać cię na pokrywanie kosztów w trakcie sprawy? Brak Ci środków na leczenie? Jeśli nie jesteś pewien czy możemy Ci pomóc – po prostu zadzwoń do nas 801 08 07 66 lub napisz maila.

Wypadki przy pracy

Wielu naszych klientów uległo wypadkowi przy pracy, doznało choroby zawodowej, także za granicą. Sprawy te wymagają niezwykłej staranności ze względu na trudności z udowodnieniem odpowiedzialności pracodawcy, opiniami z zakresu BHP, weryfikacją  ustaleń protokołów wypadkowych czy ZUS, przekształceniem zakładu pracy, brakiem środków czy ubezpieczenia OC, umową „śmieciową” lub brakiem umowy. Dzięki nam walka z trudnościami staje się wyrównana, a szkody odpowiednio skompensowane. Reprezentujemy poszkodowanych (i ich bliskich) w górnictwie, na budowach, w transporcie, na statkach morskich, supermarketach i wielu innych.

Nie stać cię na pokrywanie kosztów w trakcie sprawy? Brak Ci środków na leczenie? Jeśli nie jesteś pewien czy możemy Ci pomóc – po prostu zadzwoń do nas 801 08 07 66 lub napisz maila.

Wypadki komunikacyjne

Zderzenia pojazdów, obrażenia kierujących i pasażerów, potrącenia pieszych – uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia, wypadki śmiertelne. Weryfikujemy okoliczności, ustalenia policji, negatywne opinie biegłych z ruchu drogowego, uniewinnienia sprawców, orzeczenia medyczne, krzywdzące ugody.   Naszymi klientami są zarówno poszkodowani w wielkich katastrofach (Grenoble, Drzewica) jak i małych wypadkach. Reprezentujemy bezpośrednio poszkodowanych, rodziny ofiar wypadków śmiertelnych. Zapewniamy wsparcie w postępowaniu karnym.  Dochodzimy roszczeń nawet po wielu latach od zdarzenia. Dbamy o poziom rent, nie zawieramy pochopnych ugód, waloryzujemy sumy gwarancyjne w starych sprawach. Nie obawiamy się spraw trudnych, gdzie pieszy jest pod wpływem alkoholu, przechodził na czerwonym świetle czy leżał na drodze, ani takich gdzie nie ustalono sprawcy lub go uniewinniono.

Nie stać cię na pokrywanie kosztów w trakcie sprawy? Brak Ci środków na leczenie? Jeśli nie jesteś pewien czy możemy Ci pomóc – po prostu zadzwoń do nas 801 08 07 66 lub napisz maila.